Lansare de carte: „Tour de France”, de Julian Barnes
Editura Nemira vă invită miercuri, 14 martie, de la ora 19.00, la evenimentul de lansare a volumului Tour de France, de Julian Barnes - o declarație de dragoste pentru Franța de la un britanic. Evenimentul va avea loc la Librăria Humanitas de la Cișmigiu.
Vorbesc despre carte: Marina Constantinescu, Adina Dinițoiu și Radu Paraschivescu. Moderator: Dana Ionescu, redactor-șef Nemira.
Melodii, filme, cărți, tablouri, excursii, competiții și rețete culinare s-au strâns într-o carte născută, spune Julian Barnes, dintr-o „relație pasională” cu Franța.
Parcurgând Tour de France, facem o călătorie în spiritul francez și ne întâlnim cu scriitori, cineaști, muzicieni și creatori care îl reprezintă într-un fel sau altul. Printre ei, Jacques Brel și Jean-Luc Godard, Gustave Flaubert și George Simenon.
Dacă iubiți Franța, o veți iubi și mai mult citind eseurile unui englez îndrăgostit de ea.