• „Sans élégance du coeur il n’y a pas d’ élégance” - Yves Saint-Laurent

Evenimente Polirom şi Cartea Românească la Bookfest 2016

Evenimente Polirom şi Cartea Românească la Bookfest 2016

Evenimente Polirom și Cartea Românească la Salonul Internațional de Carte Bookfest 2016 (1-5 iunie, Romexpo, București)

Cu excepția celor pentru care se precizează alt loc, toate evenimentele se vor desfășura la standul Editurilor Polirom și Cartea Românească, Pavilionul C2.

La ediţia din acest an a Salonului Internaţional de Carte Bookfest, Editurile Polirom şi Cartea Românească vor participa cu peste 1.000 de titluri, toate aflate la reducere (20-50%). La standul celor două edituri (Pavilionul C2, Romexpo), vizitatorii tîrgului vor putea găsi cele mai recente apariţii (fiction şi nonfiction, cca 300 de titluri noi de la ediţia anterioară a tîrgului), pachete promoţionale, titluri-surpriză şi literatură pentru copii cu 50% reducere.

Joi, 2 iunie
• ora 18.00: Zeruya Shalev, Durere
Întîlnire cu una dintre cele mai importante scriitoare israeliene
Invitaţi: Simona Sora, Mihaela Dedeoglu, Bogdan-Alexandru Stănescu
Moderator: Marius Constantinescu
* Evenimentul va avea loc la Scena, Pavilionul C4.
** Eveniment organizat în colaborare cu Ambasada Israelului în România.

Vineri, 3 iunie
• ora 14.30: Constantin Iftime, Copiii sălbatici
Invitaţi: Raluca Dună, Nicolae Breban
Moderator: George Neagoe

• ora 15.30: George Bălăiță, Învoiala
Invitaţi: Nicolae Manolescu, Răzvan Voncu, Daniel Cristea-Enache
Moderator: George Neagoe

• ora 16.30: Premiul de Debut al Editurii Cartea Românească, ediția 2015 – Proză
Gabriel Pătrașcu, Vacanțe filocalice
Invitați: Ion Bogdan Lefter, Cristian Teodorescu
Moderator: Adrian Botez

• ora 17.00: Premiul de Debut al Editurii Cartea Românească, ediția 2015 – Poezie
George State, Crux
Invitați: Bogdan-Alexandru Stănescu, Cosmin Ciotloș
Moderator: George Neagoe

• ora 17.30: Simona Antonescu, Darul lui Serafim
Invitați: George Neagoe, Constantin Piștea
Moderatoare: Eli Bădică

• ora 18.00: Cătălin Mihuleac, Ultima țigară a lui Fondane
Invitată: Mirjam Bercovici (supravieţuitoare a deportărilor din Transnistria), Andrei Muraru
Moderator: Lucian Dan Teodorovici

• ora 18.30: Biblioteca Polirom
Centenar DADA: Tristan Tzara, Șapte manifeste DADA. Lampisterii • Omul aproximativ
Invitați: Ion Pop, Bogdan-Alexandru Stănescu
Moderatoare: Eli Bădică

• ora 19.00: Nicolae Strâmbeanu, Vineri seara într-o vale cu lupi
Invitată: Brîndușa Armanca
Moderator: George Neagoe

Sîmbătă, 4 iunie
• ora 12.00: Premiul Uniunii Europene pentru Literatură, ediția 2016
Claudiu M. Florian, Vîrstele jocului. Strada Cetății
Invitat: Dan C. Mihăilescu
Moderatoare: Eli Bădică

• ora 13.00: Seria de autor „Andrei Oișteanu”, Sexualitate și societate. Istorie, religie și literatură
Invitați: Mircea Cărtărescu, Mircea Anghelescu
Moderator: Adrian Șerban

• ora 14.00: Ioan T. Morar, Sărbătoarea Corturilor
Invitat: Mircea Mihăieș
Moderator: George Neagoe

• ora 14.30: Seria de autor „Marta Petreu”, Diavolul și ucenicul său: Nae Ionescu – Mihail Sebastian (ediţia a III-a, revăzută şi adăugită)
Invitat: Ion Bogdan Lefter
Moderator: Adrian Șerban

• ora 15.00: Ion Vianu, Arhiva trădării și a mîniei
Invitaţi: Simona Sora, Radu Vancu
Moderator: George Neagoe

• ora 15.30: Nora Iuga, Lebăda cu două intrări și ascultă cum plîng parantezele
Invitate: Bianca Burța-Cernat, Alina Purcaru
Moderatoare: Eli Bădică

• ora 16.00: Seria de autor „Aurora Liiceanu”, Ea şi El. Biografia unei relaţii
Invitat: Cristian Teodorescu
Moderatoare: Virginia Costeschi

• ora 16.30: Literatură turcă în Biblioteca Polirom
Orhan Pamuk, O ciudățenie a minții mele
Burhan Sonmez, Istanbul Istanbul
Invitați: Aurora Liiceanu, Luminița Munteanu, Cristian Teodorescu, Bogdan-Alexandru Stănescu
Moderatoare: Eli Bădică

• ora 17.00: Dan Grigore în dialog cu Dia Radu, Lumea în Si bemol
Invitată: Marina Constantinescu
Moderator: Adrian Șerban

• ora 17.30: Alex Văsieș, Instalația
Invitaţi: Marin Mălaicu-Hondrari, Bogdan-Alexandru Stănescu
Moderatoare: Ana-Maria Tăbârcă

• ora 18.00: Literatură americană în Biblioteca Polirom
Norman Mailer, Seri antice
Jonathan Franzen, Puritate
Invitați: Irina Horea, Alexandra Olivotto, Bedros Horasangian
Moderator: Bogdan-Alexandru Stănescu

• ora 18.30: Alina Purcaru, rezistență
Invitați: Simona Popescu, Florin Iaru, Dan Coman
Moderatoare: Eli Bădică

Duminică, 5 iunie
• ora 12.00: Despre Forța economică a femeilor cu Andreea Paul (coord.) şi contributoarele volumului
Moderator: Adrian Șerban
* Evenimentul va avea loc la Scena, Pavilionul C1.

• ora 12.00: Ședință de autografe
Ion Dichiseanu, Am fost rivalul regelui. Povestea mea de iubire cu Sara Montiel

• ora 13.00: Radu Niciporuc, Pascal desenează corăbii
Invitați: Bedros Horasangian, Bogdan-Alexandru Stănescu
Moderatoare: Eli Bădică

• ora 13.30: Desirée Halaseh, Spațiul dintre nori. Cu rucsacul prin India
Invitate: Ana-Maria Caia, Cristina Foarfă, Raluca Feher, Peter Schmidts
Moderatoare: Eli Bădică

• ora 14.00: Noutăți în Biblioteca Polirom
José Saramago, Ridicat la ceruri
Yann Martel, Munții Înalți ai Portugaliei
Invitaţi: Dana Jenaru, Virginia Costeschi, Simina Popa, Dan Croitoru
Moderator: Bogdan-Alexandru Stănescu

• ora 14.30: Bogdan Costin, Sfîrșitul a fost aproape
Invitați: Mihaela Serea, Constantin Piștea
Moderatoare: Ana-Maria Tăbârcă

• ora 15.00: Cornel George Popa, Cei care mor și cei care vor muri. Aventurile unui bibliotecar
Invitate: Doina Ruști, Laure Hinckel
Moderatoare: Ana-Maria Tăbârcă

• ora 15.30: Nicolae Avram, Mamé
Invitată: Luminița Corneanu
Moderator: Constantin Piștea

Adresa