• „Well behaved women rarely make history” - Laurel Thatcher Ulrich

Evenimente Polirom şi Cartea Românească la Bookfest 2016

Evenimente Polirom şi Cartea Românească la Bookfest 2016

Evenimente Polirom și Cartea Românească la Salonul Internațional de Carte Bookfest 2016 (1-5 iunie, Romexpo, București)

Cu excepția celor pentru care se precizează alt loc, toate evenimentele se vor desfășura la standul Editurilor Polirom și Cartea Românească, Pavilionul C2.

La ediţia din acest an a Salonului Internaţional de Carte Bookfest, Editurile Polirom şi Cartea Românească vor participa cu peste 1.000 de titluri, toate aflate la reducere (20-50%). La standul celor două edituri (Pavilionul C2, Romexpo), vizitatorii tîrgului vor putea găsi cele mai recente apariţii (fiction şi nonfiction, cca 300 de titluri noi de la ediţia anterioară a tîrgului), pachete promoţionale, titluri-surpriză şi literatură pentru copii cu 50% reducere.

Joi, 2 iunie
• ora 18.00: Zeruya Shalev, Durere
Întîlnire cu una dintre cele mai importante scriitoare israeliene
Invitaţi: Simona Sora, Mihaela Dedeoglu, Bogdan-Alexandru Stănescu
Moderator: Marius Constantinescu
* Evenimentul va avea loc la Scena, Pavilionul C4.
** Eveniment organizat în colaborare cu Ambasada Israelului în România.

Vineri, 3 iunie
• ora 14.30: Constantin Iftime, Copiii sălbatici
Invitaţi: Raluca Dună, Nicolae Breban
Moderator: George Neagoe

• ora 15.30: George Bălăiță, Învoiala
Invitaţi: Nicolae Manolescu, Răzvan Voncu, Daniel Cristea-Enache
Moderator: George Neagoe

• ora 16.30: Premiul de Debut al Editurii Cartea Românească, ediția 2015 – Proză
Gabriel Pătrașcu, Vacanțe filocalice
Invitați: Ion Bogdan Lefter, Cristian Teodorescu
Moderator: Adrian Botez

• ora 17.00: Premiul de Debut al Editurii Cartea Românească, ediția 2015 – Poezie
George State, Crux
Invitați: Bogdan-Alexandru Stănescu, Cosmin Ciotloș
Moderator: George Neagoe

• ora 17.30: Simona Antonescu, Darul lui Serafim
Invitați: George Neagoe, Constantin Piștea
Moderatoare: Eli Bădică

• ora 18.00: Cătălin Mihuleac, Ultima țigară a lui Fondane
Invitată: Mirjam Bercovici (supravieţuitoare a deportărilor din Transnistria), Andrei Muraru
Moderator: Lucian Dan Teodorovici

• ora 18.30: Biblioteca Polirom
Centenar DADA: Tristan Tzara, Șapte manifeste DADA. Lampisterii • Omul aproximativ
Invitați: Ion Pop, Bogdan-Alexandru Stănescu
Moderatoare: Eli Bădică

• ora 19.00: Nicolae Strâmbeanu, Vineri seara într-o vale cu lupi
Invitată: Brîndușa Armanca
Moderator: George Neagoe

Sîmbătă, 4 iunie
• ora 12.00: Premiul Uniunii Europene pentru Literatură, ediția 2016
Claudiu M. Florian, Vîrstele jocului. Strada Cetății
Invitat: Dan C. Mihăilescu
Moderatoare: Eli Bădică

• ora 13.00: Seria de autor „Andrei Oișteanu”, Sexualitate și societate. Istorie, religie și literatură
Invitați: Mircea Cărtărescu, Mircea Anghelescu
Moderator: Adrian Șerban

• ora 14.00: Ioan T. Morar, Sărbătoarea Corturilor
Invitat: Mircea Mihăieș
Moderator: George Neagoe

• ora 14.30: Seria de autor „Marta Petreu”, Diavolul și ucenicul său: Nae Ionescu – Mihail Sebastian (ediţia a III-a, revăzută şi adăugită)
Invitat: Ion Bogdan Lefter
Moderator: Adrian Șerban

• ora 15.00: Ion Vianu, Arhiva trădării și a mîniei
Invitaţi: Simona Sora, Radu Vancu
Moderator: George Neagoe

• ora 15.30: Nora Iuga, Lebăda cu două intrări și ascultă cum plîng parantezele
Invitate: Bianca Burța-Cernat, Alina Purcaru
Moderatoare: Eli Bădică

• ora 16.00: Seria de autor „Aurora Liiceanu”, Ea şi El. Biografia unei relaţii
Invitat: Cristian Teodorescu
Moderatoare: Virginia Costeschi

• ora 16.30: Literatură turcă în Biblioteca Polirom
Orhan Pamuk, O ciudățenie a minții mele
Burhan Sonmez, Istanbul Istanbul
Invitați: Aurora Liiceanu, Luminița Munteanu, Cristian Teodorescu, Bogdan-Alexandru Stănescu
Moderatoare: Eli Bădică

• ora 17.00: Dan Grigore în dialog cu Dia Radu, Lumea în Si bemol
Invitată: Marina Constantinescu
Moderator: Adrian Șerban

• ora 17.30: Alex Văsieș, Instalația
Invitaţi: Marin Mălaicu-Hondrari, Bogdan-Alexandru Stănescu
Moderatoare: Ana-Maria Tăbârcă

• ora 18.00: Literatură americană în Biblioteca Polirom
Norman Mailer, Seri antice
Jonathan Franzen, Puritate
Invitați: Irina Horea, Alexandra Olivotto, Bedros Horasangian
Moderator: Bogdan-Alexandru Stănescu

• ora 18.30: Alina Purcaru, rezistență
Invitați: Simona Popescu, Florin Iaru, Dan Coman
Moderatoare: Eli Bădică

Duminică, 5 iunie
• ora 12.00: Despre Forța economică a femeilor cu Andreea Paul (coord.) şi contributoarele volumului
Moderator: Adrian Șerban
* Evenimentul va avea loc la Scena, Pavilionul C1.

• ora 12.00: Ședință de autografe
Ion Dichiseanu, Am fost rivalul regelui. Povestea mea de iubire cu Sara Montiel

• ora 13.00: Radu Niciporuc, Pascal desenează corăbii
Invitați: Bedros Horasangian, Bogdan-Alexandru Stănescu
Moderatoare: Eli Bădică

• ora 13.30: Desirée Halaseh, Spațiul dintre nori. Cu rucsacul prin India
Invitate: Ana-Maria Caia, Cristina Foarfă, Raluca Feher, Peter Schmidts
Moderatoare: Eli Bădică

• ora 14.00: Noutăți în Biblioteca Polirom
José Saramago, Ridicat la ceruri
Yann Martel, Munții Înalți ai Portugaliei
Invitaţi: Dana Jenaru, Virginia Costeschi, Simina Popa, Dan Croitoru
Moderator: Bogdan-Alexandru Stănescu

• ora 14.30: Bogdan Costin, Sfîrșitul a fost aproape
Invitați: Mihaela Serea, Constantin Piștea
Moderatoare: Ana-Maria Tăbârcă

• ora 15.00: Cornel George Popa, Cei care mor și cei care vor muri. Aventurile unui bibliotecar
Invitate: Doina Ruști, Laure Hinckel
Moderatoare: Ana-Maria Tăbârcă

• ora 15.30: Nicolae Avram, Mamé
Invitată: Luminița Corneanu
Moderator: Constantin Piștea

Adresa