• „Să-ți cauți fericirea zilnic” - proverb din Egiptul antic

Evenimente Polirom la Bookfest 2017

Evenimente Polirom la Bookfest 2017

Evenimente Polirom la Salonul Internațional de Carte Bookfest 2017 (24-28 mai, Romexpo, București)

Cu excepția celor pentru care se precizează alt loc, toate evenimentele se vor desfășura la standul Editurii Polirom, Pavilionul C2.

La ediţia din acest an a Salonului Internaţional de Carte Bookfest, Editura Polirom va participa cu peste 1.000 de titluri, toate aflate la reducere (15-20%). La standul editurii (Pavilionul C2, Romexpo), vizitatorii tîrgului vor putea găsi cele mai recente apariţii (fiction şi nonfiction, cca 400 de titluri noi de la ediţia anterioară a tîrgului), titluri-surpriză, literatură pentru copii.

 

Programul evenimentelor:

Miercuri, 24 mai

Ora 16.00

Biblioteca medievală

al-Kindī, Despre filosofia primă

Invitaţi: Grete Tartler, Laura Sitaru, George Grigore, Alexander Baumgarten

Moderator: Adrian Şerban

 

Ora 17.00

Grete Tartler, Umor şi satiră în literatura arabă clasică. al-Ğāḥiẓ, al-Hamaḏānī, al-Ḥarīrī. Antologie

Invitat: George Grigore

 

Ora 17.30

Plural

Madeea Axinciuc, Profetul şi oglinda fermecată. Despre imaginaţie şi profeţie în Călăuza rătăciţilor de Moise Maimonide

Invitat: Sever Voinescu

Moderator: Adrian Șerban

 
Joi, 25 mai

Ora 18.00

Alin Ciupală, Bătălia lor. Femeile din România în Primul Război Mondial

Invitat: Carol Căpiță

Moderator: Adrian Șerban

 

Ora 19.00

Fiction Ltd.

Marius Oprea, Neasemuita istorie a Imperiului Român de Răsărit

Invitaţi: Sorin Antohi, Ovidiu Șimonca

Moderatoare: Claudia Fitcoschi

 

Vineri, 26 mai

Ora 14.30, standul Bookfest Junior, etaj 1, C1

Eveniment dedicat colecției JUNIOR

Atelier de lectură & dezbatere cu Ioana Nicolaie și elevii Școlii Germane Hermann Oberth

Cititorii juniori citesc din:

Prințul din negură, Carlos Ruiz Zafón

Copacul minciunilor, Frances Hardinge

Casa Heap. Primul volum al Trilogiei Iremonger, Edward Carey

 

Ora 16.00

Nicolae Breban, Viața mea

Invitaţi: Eugen Negrici, Horia Pătrașcu

Moderatoare: Claudia Fitcoschi

 

Ora 16.30

Fiction Ltd.

Liviu Ioan Stoiciu, Transfer

Invitat: Radu Voinescu

Moderatoare: Ana-Maria Tăbârcă

 

Ora 17.00

Ego. Proză

Ilinca Bernea, Numele tău și alte erezii

Invitaţi: Fatma Yilmaz, Alina Isac Alak, Arthur Suciu

Moderator: Adrian Botez

 

Ora 17.30

Fiction Ltd.

Simona Antonescu, Hanul lui Manuc

Invitată: Bianca Burța-Cernat

Moderatoare: Eli Bădică

 

Ora 18.00

Nora Iuga, Angela Baciu, mai drăguț decît dostoievski

Invitaţi: Carmen Mușat, Bianca Burța-Cernat, Ion Pop

Moderator: Ana-Maria Tăbârcă

 

Ora 18.30

Ego. Proză

Liliana Corobca, Caiet de cenzor

Invitaţi: Ileana Dorica Nicolae, Sebastian Reichmann, Șerban Axinte

Moderatorare: Ana-Maria Tăbârcă

 

Ora 19.00

Lia Faur, Șerban Axinte (coord.), Cum citesc bărbații cărțile femeilor

Invitaţi: autorii și coordonatorii volumului

Moderator: Adrian Botez

 

Sîmbătă, 27 mai

Ora 12.00

Masă rotundă, Scena C4

Vintilă Mihăilescu (coord.), De ce este România astfel? Avatarurile excepționalismului românesc

Invitați: Sorin Alexandrescu, Sorin Antohi, Ioan Pânzaru, Vasile Ernu

Moderator: Adrian Șerban

 

Ora 13.00

Fiction Ltd.

Doina Ruști, Mâța Vinerii

Invitate: Adriana Titieni, Bianca Burța-Cernat

Moderator: Adrian Botez

 

Ora 13.30

Fiction Ltd.

Lucian Dan Teodorovici, Cel care cheamă câinii

Invitați: Simona Sora, Marius Chivu

Moderatoare: Ana-Maria Tăbârcă

 

Ora 14.00

Ioan-Florin Florescu, Jurnal scoțian

Invitată: Francisca Băltăceanu

Moderatoare: Ana-Maria Tăbârcă

 

Ora 14.00

Masă rotundă: Noutăți Biblioteca Polirom, Scena C4

Orhan Pamuk, Femeia cu Părul Roșu, traducere din limba turcă de Luminița Munteanu
Clara Usón, Fiica Estului, traducere din limba spaniolă de Mariana Sipoș
Philip Roth, Contraviața, traducere din limba engleză de Alexandra Coliban
John Williams, Augustus, traducere din limba engleză de Ariadna Ponta
Andreï Makine, Arhipelagul altei vieți, traducere din limba franceză de Daniel Nicolescu
David Lodge, Bărbatul care nu voia să se dea jos din pat și alte povestiri, traducere din limba engleză de Radu Paraschivescu

Invitați: Luminița Munteanu, Mariana Sipoș, Alexandra Coliban, Adina Dinițoiu, Bedros Horasangian, Cristian Teodorescu, Radu Paraschivescu

Moderator: Bogdan-Alexandru Stănescu

 

Ora 15.00

Fiction Ltd.

Florin Iaru, Sînii verzi

Invitaţi: Alex Tocilescu, Cosmin Ciotloș

Moderatoare: Eli Bădică

 

Ora 15.30

Eseuri & Confesiuni

Marta Petreu, Despre bolile filosofilor. Cioran

(ediția a III-a revăzută și adăugită)

Invitat: Ion Bogdan Lefter

Moderator: Adrian Șerban

 

Ora 16.00, Scena C4

Eveniment editorial
„O capodoperă a literaturii universale.” (Yasunari Kawabata)
Murasaki Shikibu, Povestea lui Genji, traducere din limba japoneză de Angela Hondru
Invitaţi: Excelența Sa, Domnul Kisaburo Ishii, Ambasadorul Japoniei în România
Excelența Sa, Domnul Kanji Tsushima
Angela Hondru

Moderator: Bogdan-Alexandru Stănescu

Eveniment organizat în colaborare cu Ambasada Japoniei în România și Centrul de Studii Româno-Japoneze „Angela Hondru”, Departamentul de Studii Asiatice, Universitatea Româno-Americană

 

Ora 16.00

Fiction Ltd.

Cristian Teodorescu, Mardale, Cartea pisicii

Invitată: Carmen Mușat

Moderator: George Onofrei

 

Ora 16.30

Seriile de autor Polirom

Gabriela Adameșteanu, Provizorat, ediția a IV-a definitivă

Invitaţi: Andreea Răsuceanu, Paul Cernat

Moderator: George Onofrei

 

Ora 17.00

Seriile de autor Polirom

Aurora Liiceanu, Madlena

Invitaţi: Virginia Costeschi, Cristian Teodorescu

Moderator: Adrian Șerban

 

Ora 17.30

Biblioteca Polirom

Keith Richards, Viață

Invitată: Veronica D. Niculescu

Moderator: Bogdan-Alexandru Stănescu

 

Ora 18.00

Concursul de Debut al Editurii Polirom, ediția 2017

Alexandru Done, Downshifting

Invitaţi: Daria Ghiu, Radu Paraschivescu

Moderator: George Onofrei

 

Ora 18.30

Ego. Proză

Dan Ciupureanu, Omar și diavolii

Invitaţi: Bianca Burța-Cernat, Vasile Ernu

Moderator: Adrian Botez

 

Ora 19.00

Ego. Proză

Alex Tocilescu, Imperiul Pisicilor

Invitaţi: Ana Maria Sandu, Lavinia Braniște

Moderator: George Onofrei

 

Duminică, 28 mai

Ora 12.00

Şedinţă de autografe

Ion Dichiseanu, Adevărul, mai frumos decît legenda

Moderator: George Onofrei

 

Ora 13.00

Ego. Proză

Tudor Ganea, Miere

Invitaţi: Adina Dinițoiu, Florin Iaru

Moderator: Adrian Botez

 

Ora 13.30

Fiction Ltd.

Ana Maria Sandu, Pereți subțiri

Invitaţi: Simona Sora, Marius Chivu

Moderatoare: Eli Bădică

 

Ora 14.00

Ego. Proză

Bogdan-Alexandru Stănescu, Copilăria lui Kaspar Hauser

Invitaţi: Lucian Dan Teodorovici, Cosmin Ciotloș

Moderator: George Onofrei

 

Ora 14.30

Ego. Proză

Andrei Crăciun, Aleea Zorilor

Invitați: Andrei Gheorghe, Alex Tocilescu

Moderator: George Onofrei

 

Ora 15.00

Ego. Proză

Adrian Georgescu, Exitus

Invitat: Bogdan-Alexandru Stănescu

Moderatoare: Eli Bădică

 

Ora 15.30

Ego. Proză

Bogdan Coșa, Ultraviolență

Invitat: Bogdan-Alexandru Stănescu

Moderatoare: Eli Bădică

Adresa